Antigua and Barbuda

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie parlementaire(commonwealth)
Континентот
Северна Америка
Површина (km2)
442
Соседните земји

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
87,884
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Religion
protestants, catholiques

ECONOMIE

Валута
Исток Карибите долари
Валутен код ISO3
XCD
Стапка на (East Caribbean Dollar/Euro)
3.0323555555556 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
AG
Телефон Индекс
1268
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 30-70EC$
chambre : 80-120$
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :