Dominica

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie présidentielle
Континентот
Северна Америка
Површина (km2)
751
Соседните земји

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
72,813
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Religion
catholiques

ECONOMIE

Валута
Исток Карибите долари
Валутен код ISO3
XCD
Стапка на (East Caribbean Dollar/Euro)
3.0555555555556 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
DM
Телефон Индекс
1767
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
typhoïde
Budget
repas : 6-12€
chambre : 30-50€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :