Gibraltar

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Европа
Површина (km2)
6
Соседните земји
Spain Главен град : Madrid

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
29,723
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Шпански
Италијански
Португалски
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Гибралтарска фунта
Валутен код ISO3
GIP
Стапка на (Gibraltar Pound/Euro)
0.8863848952018 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
GI
Телефон Индекс
350
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 240 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :