Hong Kong

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
voir Chine
Континентот
Азија
Површина (km2)
1,104
Соседните земји

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
7,122,508
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Кинески
Religion
70% bouddhistes, 10% catholiques

ECONOMIE

Валута
Хонг Конг долари
Валутен код ISO3
HKD
Стапка на (Hong Kong Dollar/Euro)
8.9915 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
HK
Телефон Индекс
852
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
typhoïde
Budget
repas : 40-55€
chambre :
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :