Madagascar

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
régime présidentiel
Континентот
Африка
Површина (km2)
587,041
Соседните земји

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
20,042,551
Јазици
Франција(Главна)
Malagasy
Religion
41% chrétiens, 52% religions traditionnelles, 7% m

ECONOMIE

Валута
Мадагаскар Ariary
Валутен код ISO3
MGA
Стапка на (Malagasy Ariary/Euro)
3802.6910557924 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
MG
Телефон Индекс
261
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
paludisme, typhoïde
Budget
repas : 6000-15000 MGA
chambre : 25000-60000
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :