Mauritius

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie parlementaire
Континентот
Африка
Површина (km2)
1,969
Соседните земји

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
1,281,699
Јазици
Bhojpuri
Англиски јазик(Главна)
Франција
Religion
48% hindous, 23,6% catholiques,16,6% musulmans

ECONOMIE

Валута
Маурициус рупија
Валутен код ISO3
MUR
Стапка на (Mauritius Rupee/Euro)
39.743803514017 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
MU
Телефон Индекс
230
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
Passeport
Metric
SI
Health
fièvre jaune
Budget
repas : 425-850 MUR
chambre : 1275-4250 MUR
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :