Philippines

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
régime présidentiel
Континентот
Азија
Површина (km2)
300,000
Соседните земји

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
92,233,337
Јазици
Англиски јазик
Filipino
Филипински(Главна)
Religion
80,9% catholiques, 5% musulmans, 2,8% évangélistes

ECONOMIE

Валута
Филипински пезос
Валутен код ISO3
PHP
Стапка на (Philippine Peso/Euro)
62.163 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
PH
Телефон Индекс
63
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI même si l'ancien
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 250-500 PHP
chambre : 1000-2500 PHP
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :