Republic of China (Taiwan)

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie semi-présidentielle
Континентот
Азија
Површина (km2)
36,188
Соседните земји

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
23,069,345
Јазици
Кинески(Главна)
Religion
bouddhistes, taoïstes, confucian

ECONOMIE

Валута
Тајван долар
Валутен код ISO3
TWD
Стапка на (Taiwan Dollar/Euro)
35.460992907801 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
TW
Телефон Индекс
886
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 110 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
Passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 8-20€
chambre : 20-100€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :