Republic of Moldova

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Европа
Површина (km2)
33,846
Соседните земји
Romania Главен град : Bucharest
Ukraine Главен град : Kiev

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
3,560,430
Јазици
Романскиот(Главна)
Руската
Турција
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Молдавската леа
Валутен код ISO3
MDL
Стапка на (Moldovan Leu/Euro)
19.409518158082 (18 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
MD
Телефон Индекс
373
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон :
Фреквенција :
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :