Saint Lucia

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie parlementaire (Commonwealth)
Континентот
Северна Америка
Површина (km2)
539
Соседните земји

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
176,942
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Religion
70% catholiques

ECONOMIE

Валута
Исток Карибите долари
Валутен код ISO3
XCD
Стапка на (East Caribbean Dollar/Euro)
3.0323555555556 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
LC
Телефон Индекс
1758
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 240 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
fièvre jaune
Budget
repas : 7-20€
chambre : 35-100€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :