Saint Vincent and the Grenadines

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie parlementaire (Commonwealth)
Континентот
Северна Америка
Површина (km2)
389
Соседните земји

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
104,217
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Франција
Religion
catholiques

ECONOMIE

Валута
Исток Карибите долари
Валутен код ISO3
XCD
Стапка на (East Caribbean Dollar/Euro)
3.0555555555556 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
VC
Телефон Индекс
1784
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
dengue
Budget
repas : 10-30EC$
chambre : 60-120US$
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :