Singapore

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie parlmentaire
Континентот
Азија
Површина (km2)
710
Соседните земји

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
4,608,167
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Малајски
Tamil
Кинески
Religion
42,5% bouddhistes, 14,9% musulmans, 8,5% taoïstes,

ECONOMIE

Валута
Сингапурски долар
Валутен код ISO3
SGD
Стапка на (Singapore Dollar/Euro)
1.5474 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
SG
Телефон Индекс
65
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
Passeport
Metric
SI quoique le thola
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 20-40 SGD
chambre : 300-450 SGD
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :