The Maldives

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république, régime présidentiel
Континентот
Азија
Површина (km2)
300
Соседните земји

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
385,925
Јазици
Dhivehi
Англиски јазик(Главна)
Religion
musulmans

ECONOMIE

Валута
Rufiyaa
Валутен код ISO3
MVR
Стапка на (Rufiyaa/Euro)
17.857142857143 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
MV
Телефон Индекс
960
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
typhoïde
Budget
repas : 640-1025 MVR
chambre : 3070-6400 MVR
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :