Andorra

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
coprincipauté parlementaire
Континентот
Европа
Површина (km2)
468
Соседните земји
Spain Главен град : Madrid
France Главен град : Paris

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
85,959
Јазици
Каталонски(Главна)
Religion
catholiques

ECONOMIE

Валута
Евра
Валутен код ISO3
EUR
Стапка на (Euro/Euro)
1 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
AD
Телефон Индекс
376
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 10-18€
chambre : 24-55€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :