Bangladesh

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république, démocratie parlementaire
Континентот
Азија
Површина (km2)
143,998
Соседните земји
India Главен град : New Delhi
Myanmar Главен град : Nay Pyi Taw

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
150,175,596
Јазици
Bengali
Англиски јазик(Главна)
Religion
88,3% musulmans, 10,5% hindouisme

ECONOMIE

Валута
Отпад
Валутен код ISO3
BDT
Стапка на (Taka/Euro)
97.196041470311 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
BD
Телефон Индекс
880
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport, visa si > 1 mois
Metric
SI
Health
choléra, dysenterie, hépatite, paludisme, dengue e
Budget
repas : 2-5€
chambre : 5-10€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :