Myanmar

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
junte militaire
Континентот
Азија
Површина (km2)
676,578
Соседните земји
Bangladesh Главен град : Dhaka
People's Republic of China Главен град : Beijing
India Главен град : New Delhi
Laos Главен град : Vientiane
Thailand Главен град : Bangkok

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
53,999,804
Јазици
Burmese (Главна)
Religion
89% bouddhistes, 4% chrétiens, 4% musulmans

ECONOMIE

Валута
Kyat
Валутен код ISO3
MMK
Стапка на (Kyat/Euro)
1662.6864175754 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
MM
Телефон Индекс
95
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
système impérial bri
Health
dengue, paludisme
Budget
repas : 2-5$
chambre 16-35$
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :