Bhutan

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
monarchie absolue, régime constitutionnel
Континентот
Азија
Површина (km2)
38,394
Соседните земји
People's Republic of China Главен град : Beijing
India Главен град : New Delhi

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
2,358,810
Јазици
Dzongkha (Главна)
Religion
75% bouddhistes, 25% hindouistes

ECONOMIE

Валута
Ngultrum
Валутен код ISO3
BTN
Стапка на (Ngultrum/Euro)
81.001891111775 (23 February 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
BT
Телефон Индекс
975
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire + itinéraire
Metric
SI
Health
mal des montagnes, diarrhée, hépatite A, malaria (
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :