Chile

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie présidentielle
Континентот
Јужна Америка
Површина (km2)
756,102
Соседните земји
Argentina Главен град : Buenos Aires
Bolivia Главен град : La Paz
Peru Главен град : Lima

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
16,928,873
Јазици
Шпански(Главна)
Religion
70% catholiques, 15,1% évangélistes

ECONOMIE

Валута
Чилеански пезос
Валутен код ISO3
CLP
Стапка на (Chilean Peso/Euro)
773.85586582746 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
CL
Телефон Индекс
56
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 10-15 €
chambre : 22-45 €
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :