Bolivia

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république parlementaire
Континентот
Јужна Америка
Површина (km2)
1,098,581
Соседните земји
Argentina Главен град : Buenos Aires
Brazil Главен град : Brasília
Chile Главен град : Santiago
Peru Главен град : Lima
Paraguay Главен град : Asuncion

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
10,118,683
Јазици
Aymara
Шпански(Главна)
Quechua
Religion
95% catholiques, 5% protestants

ECONOMIE

Валута
Боливиано
Валутен код ISO3
BOB
Стапка на (Boliviano/Euro)
7.7974857142857 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
BO
Телефон Индекс
591
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220/230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
fièvre jaune, typhoïde
Budget
repas : 35-70 BOB
chambre : 110-180 BOB
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :