Colombia

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république
Континентот
Јужна Америка
Површина (km2)
1,141,748
Соседните земји
Brazil Главен град : Brasília
Ecuador Главен град : Quito
Panama Главен град : Panama City
Peru Главен град : Lima
Venezuela Главен град : Caracas

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
45,566,856
Јазици
Шпански(Главна)
Religion
90% catholiques

ECONOMIE

Валута
Колумбиската пезос
Валутен код ISO3
COP
Стапка на (Colombian Peso/Euro)
3590.8056260937 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
CO
Телефон Индекс
57
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 110 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
fièvre jaune, typhoïde, choléra, rage
Budget
25-40 €
Season
Wildlife
Flora
Tosee