Ecuador

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie présidentielle
Континентот
Јужна Америка
Површина (km2)
256,369
Соседните земји
Colombia Главен град :
Peru Главен град : Lima

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
14,573,101
Јазици
Шпански(Главна)
Religion
95% catholiques, 3% protestants

ECONOMIE

Валута
САД долари
Валутен код ISO3
USD
Стапка на (U.S. Dollar/Euro)
1.1611 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
EC
Телефон Индекс
593
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 120-127 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
fièvre jaune, typhoïde, choléra,
Budget
repas : 6-12$
chambre : 20-75$
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :