Panama

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie constitutionnelle
Континентот
Северна Америка
Површина (km2)
75,417
Соседните земји
Colombia Главен град :
Costa Rica Главен град : San José

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
3,309,679
Јазици
Англиски јазик
Шпански(Главна)
Religion
85% catholiques, 15% protestants

ECONOMIE

Валута
Балбоа
Валутен код ISO3
PAB
Стапка на (Balboa/Euro)
1.1371333333333 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
PA
Телефон Индекс
507
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 110 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 5-10 PAB
chambre : 12-20 PAB
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :