Brazil

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république fédérale
Континентот
Јужна Америка
Површина (km2)
8,514,877
Соседните земји
Argentina Главен град : Buenos Aires
Bolivia Главен град : La Paz
Colombia Главен град :
French Guiana Главен град : Cayenne
Guyana Главен град : Georgetown
Peru Главен град : Lima
Paraguay Главен град : Asuncion
Suriname Главен град : Paramaribo
Uruguay Главен град : Montevideo
Venezuela Главен град : Caracas

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
192,298,177
Јазици
Англиски јазик
Шпански
Франција
Португалски(Главна)
Religion
73,6% catholiques, 18% évangélistes

ECONOMIE

Валута
Реал
Валутен код ISO3
BRL
Стапка на (Real/Euro)
4.2362 (21 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

кодот на државата ISO2
BR
Телефон Индекс
55
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 110/220 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
fièvre jaune, dengue, paludisme
Budget
repas : 12-25 BRL
chambre : 80-200 BRL
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :