Denmark

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
monarchie constitutionnelle, régime parlementaire
Континентот
Европа
Површина (km2)
43,094
Соседните земји
Germany Главен град : Berlin

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
5,566,856
Јазици
Данскиот(Главна)
Германски
Англиски јазик
Faroese
Religion
84,7% protestants, 3% musulmans

ECONOMIE

Валута
Данска круна
Валутен код ISO3
DKK
Стапка на (Danish Krone/Euro)
7.4606 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
DK
Телефон Индекс
45
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 15-40€
chambre 40-75€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :