Lesotho

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
30,355
Соседните земји
South Africa Главен град : Pretoria

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
1,919,552
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Southern Sotho
Xhosa
Zulu
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Лоти
Валутен код ISO3
LSL
Стапка на (Loti/Euro)
15.684597701149 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
LS
Телефон Индекс
266
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :