South Africa

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
régime présidentiel
Континентот
Африка
Површина (km2)
1,221,037
Соседните земји
Botswana Главен град : Gaborone
Lesotho Главен град : Maseru
Mozambique Главен град : Maputo
Namibia Главен град : Windhoek
Swaziland Главен град : Mbabane
Zimbabwe Главен град : Harare

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
50,586,757
Јазици
Африканс(Главна)
Англиски јазик
South Ndebele
Pedi
Swati
Southern Sotho
Tswana
Tsonga
Venda
Xhosa
Zulu
Religion
60% protestant, 25 % traditionnelles, 10% catholiq

ECONOMIE

Валута
Ранд
Валутен код ISO3
ZAR
Стапка на (Rand/Euro)
15.7877 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

кодот на државата ISO2
ZA
Телефон Индекс
27
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220/230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
Passeport
Metric
SI
Health
fièvre jaune, typhoïde, Choléra
Budget
repas : 5-10 €
chambre : 150-300ZAR
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :