Norway

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
monarchie constitutionnelle, régime parlementaire
Континентот
Европа
Површина (km2)
323,782
Соседните земји
Finland Главен град : Helsinki
Russia Главен град : Moscow
Sweden Главен град : Stockholm

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
4,937,305
Јазици
Финскиот(Главна)
Norwegian Bokmål
Norwegian Nynorsk
Норвешка(Главна)
Northern Sami
Religion
83% protestants

ECONOMIE

Валута
Норвешка круна
Валутен код ISO3
NOK
Стапка на (Norwegian Krone/Euro)
9.7615 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
NO
Телефон Индекс
47
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 100-200 NOK
chambre : 550-1200 NOK
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :