The Gambia

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
régime démocratique civil
Континентот
Африка
Површина (km2)
11,295
Соседните земји
Senegal Главен град : Dakar

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
1,824,158
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Fulah
Wolof
Religion
animistes

ECONOMIE

Валута
Dalasi
Валутен код ISO3
GMD
Стапка на (Dalasi/Euro)
56.506849315068 (20 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
GM
Телефон Индекс
220
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
fièvre jaune
Budget
repas : 3-11€
chambre 14-24€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :