Senegal

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république démocratique
Континентот
Африка
Површина (km2)
196,722
Соседните земји
The Gambia Главен град : Banjul
Guinea Главен град : Conakry
Guinea-Bissau Главен град : Bissau
Mali Главен град : Bamako
Mauritania Главен град : Nouakchott

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
12,855,153
Јазици
Франција(Главна)
Wolof
Religion
94% musulmans, 4% chrétiens

ECONOMIE

Валута
CFA Franc - BCEAO
Валутен код ISO3
XOF
Стапка на (CFA franc - BCEAO/Euro)
655.957 (24 May 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
SN
Телефон Индекс
221
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
Passeport
Metric
SI
Health
fièvre jaune, typhoïde
Budget
repas : 2600-5100 CFA
chambre : 15300-38300 C
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :