Belize

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
Monarchie constitutionnelle(Commonwealth)
Континентот
Северна Америка
Површина (km2)
22,966
Соседните земји
Guatemala Главен град : Guatemala City
Mexico Главен град : Mexico City

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
338,948
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Шпански
Religion
62% catholiques,25% protestants

ECONOMIE

Валута
Белизе долар
Валутен код ISO3
BZD
Стапка на (Belize Dollar/Euro)
2.2914757103575 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
BZ
Телефон Индекс
501
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 110/220 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
typhoïde
Budget
jour en moyenne : 20-30€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :