Mexico

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
Etat fédéral
Континентот
Северна Америка
Површина (km2)
1,964,375
Соседните земји
Belize Главен град : Belmopan
Guatemala Главен град : Guatemala City
United States Главен град : Washington

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
112,322,757
Јазици
Шпански(Главна)
Religion
76,5% catholiques, 6,3% protestants

ECONOMIE

Валута
Мексикански пезос
Валутен код ISO3
MXN
Стапка на (Mexican Peso/Euro)
21.8192 (16 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

кодот на државата ISO2
MX
Телефон Индекс
52
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 127 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
choléra, dengue, paludisme, typhoïde
Budget
repas : 10-15$
chambre : 35-85$
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :