Guatemala

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
régime présidentiel
Континентот
Северна Америка
Површина (km2)
108,889
Соседните земји
Belize Главен град : Belmopan
Honduras Главен град : Tegucigalpa
Mexico Главен град : Mexico City
El Salvador Главен град : San Salvador

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
13,002,206
Јазици
Шпански(Главна)
Religion
catholiques, mayas

ECONOMIE

Валута
Quetzal
Валутен код ISO3
GTQ
Стапка на (Quetzal/Euro)
8.8481338481338 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
GT
Телефон Индекс
502
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 120 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
choléra, dengue, paludisme
Budget
repas : 6-11$
chambre : 20-50$
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :