Bosnia-Herzegovina

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie parlementaire
Континентот
Европа
Површина (km2)
51,197
Соседните земји
Croatia Главен град : Zagreb
Montenegro Главен град : Podgorica
Serbia Главен град : Belgrade

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
4,621,598
Јазици
Bosnian
Хрватска(Главна)
Србија
Religion
40% musulmans, othodoxes

ECONOMIE

Валута
Конвертибилна марка
Валутен код ISO3
BAM
Стапка на (Convertible Mark/Euro)
1.95583 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
BA
Телефон Индекс
387
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 5-10 €
chambre : 15-40€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :