Botswana

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie constitutionnelle avec une Assemblée na
Континентот
Африка
Површина (km2)
582,000
Соседните земји
Namibia Главен град : Windhoek
South Africa Главен град : Pretoria
Zimbabwe Главен град : Harare

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
2,029,307
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Tswana
Religion
71,6% chrétien

ECONOMIE

Валута
Пула
Валутен код ISO3
BWP
Стапка на (Pula/Euro)
11.990017492443 (18 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
BW
Телефон Индекс
267
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 231V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
paludisme
Budget
????
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :