Zimbabwe

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
Континентот
Африка
Површина (km2)
390,757
Соседните земји
Botswana Главен град : Gaborone
Mozambique Главен град : Maputo
South Africa Главен град : Pretoria
Zambia Главен град : Lusaka

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
12,382,920
Јазици
Англиски јазик(Главна)
North Ndebele
South Ndebele
Shona
Religion

ECONOMIE

Валута
Зимбабве долар
Валутен код ISO3
ZWD
Стапка на (Zimbabwe Dollar/Euro)
1.2892002978897E+29 (24 September 2014)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
ZW
Телефон Индекс
263
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
Metric
Health
Budget
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :