Costa Rica

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie présidentielle
Континентот
Северна Америка
Површина (km2)
51,100
Соседните земји
Nicaragua Главен град : Managua
Panama Главен град : Panama City

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
4,195,914
Јазици
Англиски јазик
Шпански(Главна)
Religion
76,3% catholiques, 13,7% évangélistes

ECONOMIE

Валута
Колон, Коста Рика
Валутен код ISO3
CRC
Стапка на (Colon, Costa Rica/Euro)
678.0456053068 (18 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
CR
Телефон Индекс
506
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 120 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
dengue, paludisme
Budget
repas : 5000-12500 CRC
chambre : 40-100 $
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :