Nicaragua

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république
Континентот
Северна Америка
Површина (km2)
130,373
Соседните земји
Costa Rica Главен град : San José
Honduras Главен град : Tegucigalpa

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
5,891,199
Јазици
Англиски јазик
Шпански(Главна)
Religion
58% catholiques, 23% témoins de Jéhovah, 16% athée

ECONOMIE

Валута
Кордоба Оро
Валутен код ISO3
NIO
Стапка на (Cordoba Oro/Euro)
36.88 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
NI
Телефон Индекс
505
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 120 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
dengue, paludisme
Budget
repas : 3-7€
chambre : 1-3€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :