Eritrea

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
117,600
Соседните земји
Djibouti Главен град : Djibouti
Ethiopia Главен град : Addis Ababa
Sudan Главен град : Khartoum

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
5,647,168
Јазици
Afar
Арапски(Главна)
Tigrinya
Tigre
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Nakfa
Валутен код ISO3
ERN
Стапка на (Nakfa/Euro)
17.124785609705 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
ER
Телефон Индекс
291
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :