Ethiopia

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république fédérale
Континентот
Африка
Површина (km2)
1,104,300
Соседните земји
Djibouti Главен град : Djibouti
Eritrea Главен град : Asmara
Kenya Главен град : Nairobi
Sudan Главен град : Khartoum
Somalia Главен град : Mogadishu

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
82,101,998
Јазици
Amharic
Англиски јазик(Главна)
Oromo
Sidamo
Somali
Tigrinya
Religion
60,8% chrétiens, 32,8% musulmans

ECONOMIE

Валута
Етиопија Birr
Валутен код ISO3
ETB
Стапка на (Ethiopian Birr/Euro)
31.722540920912 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
ET
Телефон Индекс
251
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
fièvre jaune, typhoïde
Budget
jour en moyenne : 20-30€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :