Gabon

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
267,668
Соседните земји
Congo Главен град : Brazzaville
Cameroun Главен град : Yaoundé
Equatorial Guinea Главен град : Malabo

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
1,514,993
Јазици
Франција(Главна)
Religion
0

ECONOMIE

Валута
CFA Franc - BEAC
Валутен код ISO3
XAF
Стапка на (CFA Franc - BEAC/Euro)
655.957 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
GA
Телефон Индекс
241
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :