Cameroun

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
régime semi-présidentiel
Континентот
Африка
Површина (km2)
475,442
Соседните земји
Central African Republic Главен град : Bangui
Congo Главен град : Brazzaville
Gabon Главен град : Libreville
Equatorial Guinea Главен град : Malabo
Nigeria Главен град : Abuja
Chad Главен град : Ndjamena

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
18,879,301
Јазици
Англиски јазик
Франција(Главна)
Religion
40%animistes,40% chrétiens, 20% musulmans

ECONOMIE

Валута
CFA Franc - BEAC
Валутен код ISO3
XAF
Стапка на (CFA Franc - BEAC/Euro)
655.957 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
CM
Телефон Индекс
237
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
fièvre jaune, typhoïde, paludisme
Budget
repas : 800-3000 XAF
chambre : 10000-40000 XA
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :