Congo

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
342,000
Соседните земји
Angola Главен град : Luanda
Congo, Democratic Republic Главен град : Kinshasa
Central African Republic Главен град : Bangui
Cameroun Главен град : Yaoundé
Gabon Главен град : Libreville

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
3,847,191
Јазици
Франција(Главна)
Kongo
Lingala
Religion
0

ECONOMIE

Валута
CFA Franc - BEAC
Валутен код ISO3
XAF
Стапка на (CFA Franc - BEAC/Euro)
655.957 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
CG
Телефон Индекс
242
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :