Guyana

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
DOM France
Континентот
Јужна Америка
Површина (km2)
214,969
Соседните земји
Brazil Главен град : Brasília
Suriname Главен град : Paramaribo
Venezuela Главен град : Caracas

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
772,298
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Religion
80% catholiques

ECONOMIE

Валута
Гвајана долари
Валутен код ISO3
GYD
Стапка на (Guyana Dollar/Euro)
237.53311067603 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
GY
Телефон Индекс
592
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 240 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
fièvre jaune, paludisme, typhoïde
Budget
repas : 10-20€
chambre : 30-70€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :