Suriname

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Јужна Америка
Површина (km2)
163,820
Соседните земји
Brazil Главен град : Brasília
French Guiana Главен град : Cayenne
Guyana Главен град : Georgetown

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
514,407
Јазици
Англиски јазик
Javanese
Холандија(Главна)
Sranan Tongo
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Суринам долар
Валутен код ISO3
SRD
Стапка на (Surinam Dollar/Euro)
8.5227272727273 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
SR
Телефон Индекс
597
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 127 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :