Lebanon

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république parlementaire
Континентот
Азија
Површина (km2)
10,452
Соседните земји
Israel Главен град : Jerusalem
Syria Главен град : Damascus

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
4,143,101
Јазици
Арапски(Главна)
Англиски јазик
Франција
Armenian
Religion
60% musulmans, 40% chrétiens

ECONOMIE

Валута
Либанската фунта
Валутен код ISO3
LBP
Стапка на (Lebanese Pound/Euro)
1729.6685326121 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

кодот на државата ISO2
LB
Телефон Индекс
961
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 110/220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
fièvre typhoïde
Budget
jour : 55-85€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :