Israel

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république, régime parlementaire
Континентот
Азија
Површина (km2)
22,072
Соседните земји
Egypt Главен град : Cairo
Jordan Главен град : Amman
Lebanon Главен град : Beirut
Occupied Palestinian Territory Главен град : Ngerulmud
Syria Главен град : Damascus

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
7,411,000
Јазици
Арапски
Англиски јазик
Hebrew (Главна)
Religion
76,4% juifs, 16% musulmans

ECONOMIE

Валута
Израел нови sheqel
Валутен код ISO3
ILS
Стапка на (Israeli new sheqel/Euro)
4.19 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
IL
Телефон Индекс
972
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
"fièvre du Nil"
Budget
repas : 10-25€
chambre : 70-110€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :