Liechtenstein

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie parlementaire
Континентот
Европа
Површина (km2)
160
Соседните земји
Austria Главен град : Vienna
Switzerland Главен град : Berne

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
35,236
Јазици
Германски(Главна)
Religion
79% catholiques, 4,1% orthodoxes

ECONOMIE

Валута
Швајцарскиот франк
Валутен код ISO3
CHF
Стапка на (Swiss Franc/Euro)
1.1421 (21 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
LI
Телефон Индекс
423
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 10-30 LTL
chambre : 55-165 LTL
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :