Switzerland

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république confédérale, régime parlementaire
Континентот
Европа
Површина (km2)
41,277
Соседните земји
Austria Главен град : Vienna
Germany Главен град : Berlin
France Главен град : Paris
Italy Главен град : Rome
Liechtenstein Главен град : Vaduz

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
7,870,100
Јазици
Германски(Главна)
Франција
Италијански
Romansh
Religion
42% catholiques, 35% protestants, 4,3% musulmans

ECONOMIE

Валута
Швајцарскиот франк
Валутен код ISO3
CHF
Стапка на (Swiss Franc/Euro)
1.1266 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
CH
Телефон Индекс
41
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
Passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 25-75 CHF
chambre : 150-350 CHF
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :