Morocco

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
monarchie constitutionnelle et héréditaire
Континентот
Африка
Површина (km2)
446,550
Соседните земји
Algeria Главен град : Algiers
Western Sahara Главен град : El Aaiun
Spain Главен град : Madrid

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
34,343,219
Јазици
Арапски(Главна)
Франција
Religion
98% musulmans, 1,1% catholiques

ECONOMIE

Валута
Марокански Дирхам
Валутен код ISO3
MAD
Стапка на (Moroccan Dirham/Euro)
10.796424282855 (24 May 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
MA
Телефон Индекс
212
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 127/220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
Passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 7-18€
chambre : 35-55€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :