Algeria

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république unitaire à régime présidentiel
Континентот
Африка
Површина (km2)
2,381,741
Соседните земји
Western Sahara Главен град : El Aaiun
Libya Главен град : Tripoli
Morocco Главен град : Rabat
Mali Главен град : Bamako
Mauritania Главен град : Nouakchott
Niger Главен град : Niamey
Tunisia Главен град : Tunis

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
36,275,358
Јазици
Арапски(Главна)
Religion
99% islam

ECONOMIE

Валута
Алжирски динар
Валутен код ISO3
DZD
Стапка на (Algerian Dinar/Euro)
133.32520500683 (24 May 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
DZ
Телефон Индекс
213
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
fièvre jaune
Budget
??????
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :